Silne serce = długie życie

Silne serce, czy ktokolwiek słyszała o takim stwierdzeniu? Wydaje się wręcz absurdalne. Ale warto przyjrzeć się temu pojęciu dokładniej, bo na siłowni ćwiczy się nie tylko mięśnie, ale również i serce. No dobrze, ale dlaczego silne serce oznacza długie życie? O tym właśnie pragnę opowiedzieć.

Serce siłą napędową naszego organizmu

Serce posiada każdy z nas i ten mały i ten duży. I ten gruby i ten chudy. Nie istnieje życie bez serce – no chyba, że jest się rośliną. Tak więc niezależnie od płci rasy, wyznania, miejsca zamieszkania każdy człowiek na świecie posiada organ nazwany sercem.  Serce jest jak silnik samochodowy. Najważniejsza chyba część każdego pojazdu. To ono pompuje krew, która zaopatruje nas we wszystko czego nam trzeba do życia, czyli tlen i składniki odżywcze.

Pracuje z ogromną mocą, ok. 65 uderzeń w ciągu 1 minuty. Warto tu zaznaczyć,  że jest to ciągła i nieprzerwana praca. Ostatnie badania wykazują, że ludzkie serce jest zaprogramowane na 3 miliardy uderzeń w ciągu życia. Czy to nie jest niewiarygodne? To cud natury. W związku z wydajnością jaką serce osiąga, czasami zdarza się, że zapada na przeróżne choroby. Warto wtedy zwrócić się do dobrego kardiologa bezzwłocznie.

Kardiologia jako nauka ratująca życie

Właściwe o każdej dziedzinie medycyny można powiedzieć, że ratuje ludzkie życie. Jednakże, kardiologia jest wyjątkowa. Zakres tej nauki zaczyna się od płynu, który wypełnia ludzkie żyły i tętnice. Od krwi, która może być darem ratowania komuś życia, a który nas nic nie kosztuje. Mowa tu oczywiście o krwiodawstwie. Co do innych funkcji tego płynu, wpływa on na to że jest nam ciepło. Sprawia, że mamy stałą temperaturę ciała. Karmi wszystkie komórki naszego organizmu, a ponadto wszystkie je dotlenia. To krew odpowiada za naszą odporność, czyli ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie.

Czym jeszcze zajmuje się kardiologia?

Kardiologia to również jedna z wielu dziedzin zajmujących się naczyniami naszego ciała przez które krew przepływa tj. żyły i tętnice. Problemy z nimi mogą mieć osoby prowadzące siedzący tryb życia, które nie uprawiają regularnie sportu. Oraz te, których dieta jest bogata w nasycone tłuszcze zwierzęce, bardzo szkodliwe. Dlaczego? Zatykają one właśnie te naczynia, zmniejszając możliwości przepływu krwi, a czasami nawet je blokując.

Taką chorobę nazywa się miażdżycą. Jest to choroba uwarunkowana genetycznie. Podobnie zresztą jak większość chorób związanych z układem sercowo – naczyniowym. W związku z tym, jeśli wiemy o występowaniu takich chorób w naszej rodzinie warto znaleźć zaufanego, dobrego kardiologa i regularnie go odwiedzać, aby uniknąć przykrych skutków chorób tego układu.

Podsumowanie

Nasze serce odgrywanie bezpośrednią funkcję w procesie życia. To ono tak naprawdę nas karmi. To ono sprawia, że zachodzi oddychanie komórkowe. Bez serca życie jest niemożliwe. Całkowicie i niezaprzeczalnie. Dlatego warto zatroszczyć się o nie. Warto być dla niego dobrym i odwdzięczyć się za cały jego trud. Jedyne co mu trzeba to zdrowa dieta, ruch i unikanie używek. Naprawdę niewiele w zamian za to co nam daje.