Farby do wnętrz – jak rozsądnie wybierać kolory?

Wybór farb do wnętrz to dla wielu z nas nie lada wyzwanie. Jak sobie z tym poradzić? Jak rozsądnie wybierać farby do wnętrz kolory? Na co zwracać uwagę? Podpowiadamy!

Bierzemy pod uwagę charakter pomieszczenia

Czy wiedziałeś, że kolor może „manipulować” wielkością, jak również kształtem poszczególnych pomieszczeń? Istnieje zasada, która mówi, że małe pomieszczenia powinno się malować jasnymi farbami, gdyż sprawiają wrażenie większej przestrzeni. W dużych pomieszczeniach zdecydowanie lepiej sprawdzają się ciemniejsze barwy i tutaj możemy już bawić się kolorami, w tym również tymi intensywniejszymi, gdyż one nie przytłoczą pomieszczeń, a wręcz przeciwnie, sprawią, że staną się o wiele przytulniejsze. Jeśli pominiemy to i dobierzemy kolor tylko pod względem swoich upodobań, to możemy sprawić, że małe pomieszczenie będzie wydawać się ciaśniejsze, niż w rzeczywistości, a duże pomieszczenie, jeszcze większe.

Wybór koloru a światło

Przy wyborze koloru istotne znaczenie ma również samo oświetlenie pomieszczeń. Choć wielu z nas nie zwraca na to uwagi, to zarówno ilość dziennego światła, jak i ilość sztucznego oświetlenia wpływa na wygląd koloru. Zupełnie inaczej może wyglądać ten sam kolor w pomieszczeniu z oknami wychodzącymi na południe i zachód, a jeszcze inaczej, gdy ilość dziennego światła jest ograniczona i trzeba dane pomieszczenia doświetlać sztucznym oświetleniem. Ogólnie eksperci doradzają, by tam, gdzie ciepłe światło zagląda do naszych wnętrz, malować farbami chłodnymi. Z kolei tam, gdzie światła jest mało i pada pod dużym kątem, lepiej sprawdzą się barwy ciepłe. Poza tym im w danym pomieszczeniu jest mniej światła, tym sięgać powinniśmy po jaśniejszy kolor.

Wybór koloru a aranżacja wnętrz

Nie bez znaczenia pozostaje też sama aranżacja wnętrz. Niezależnie od tego, czy wybieramy kolory do sypialni, jadalni, czy do salonu, zawsze powinniśmy brać pod uwagę wyposażenie, jak i dodatki. Kolor powinien tworzyć z nimi harmonijną całość, a nie wprowadzać wrażenie bałaganu. Dlatego, zanim zabierzemy się za wybór koloru, rozejrzymy się dobrze po poszczególnych wnętrzach i zastanówmy się, jakie kolory będą współgrały z meblami oraz dodatkami. Jak sobie z tym poradzić? Zasada doboru koloru do aranżacji mówi, że zawsze do jasnych mebli farby do wnętrz kolory powinny być ciemniejsze, a do ciemnych mebli sięgać powinniśmy po jaśniejsze farby.

Wybór koloru a własne preferencje

A co z własnymi preferencjami? Czy wybierając farby do wnętrz kolory, możemy kierować się swoimi upodobaniami? Czy powinniśmy o nich całkowicie zapomnieć? Abyśmy mogli dobrze czuć się we własnych wnętrzach, zawsze powinniśmy też brać pod uwagę też swoje preferencje. Zastanawiasz się, jak w takim razie dobrze zabrać się za wybór farb do swoich pomieszczeń? Całe szczęście nie musisz radzić sobie z tym sam. Do swoich usług mamy szereg wykwalifikowanych osób, które chętnie udzielą nam wsparcia przy wyborze kolorów, czy rodzajów farb. Jedyne, czego potrzebują, to kilku podstawowych informacji o Twoich wnętrzach. Wspólnie szybko przebrniecie przez wybór, a to sprawi, że również remont przebiegnie sprawnie i zapewni najlepsze rezultaty. Zastanawiasz się, gdzie możesz liczyć na fachowe doradztwo? Na pewno do swoich usług mamy Studio Farb Pigmentologia, firmy, która jest dystrybutorem najlepszych farb, jak również artykułów do malowania wnętrz. To właśnie tutaj możemy liczyć na fachowe doradztwo oraz pomoc przy wyborze farb.