Czym jest depresja?

Depresja jest chorobą, która odbiera radość życia, pozbawia entuzjazmu i chęci do działania. Przez długi czas osobom cierpiącym na depresję towarzyszą czarne myśli, które powodują w nich bezsilność i bezradność.

Niejednokrotnie osoby dotknięte tym schorzeniem zdolne są wykonywać wyłącznie podstawowe czynności jak załatwianie potrzeb fizjologicznych. W ciągu dnia większość czasu spędzają na sen, który jest nierównomierny. Taki stan prowadzi do myśli samobójczych oraz innych, ciężkich powikłań. Ważne jest, aby udać się do specjalisty w momencie, kiedy u siebie, bądź innych osób zauważymy niepokojące objawy depresji.

Depresja endogenna

Depresja endogenna to schorzenie, które dotyka naszego mózgu. Obniżony poziom serotoniny oraz noradrenaliny ma negatywny wpływ na nastrój, powoduje przy przygnębienie, smutek, czy brak motywacji do działania i podejmowania jakichkolwiek aktywności.

Depresja egzogenna

Chorobę mogą wywołać również czynniki zewnętrze. Należą do nich trwałe cechy osobowości, stres, bądź przepracowanie, a także uwarunkowania zaczerpnięte z domu rodzinnego. Taka postać depresji nazywa się egzogenną.

Depresja a wsparcie bliskich

Dla osób cierpiących na depresję, ważne jest wsparcie ze strony bliskich. Odrzucanie, bądź nieumiejętne wsparcie, mogą tylko potęgować uczucie niezrozumienia, samotności, izolację w chorym. W przypadku związków, świadoma obecność zdrowego partnera często przynosi pozytywne skutki w trakcie leczenia depresji. Obie strony uczą się czerpać i rozwijać miłość, współczucie, cierpliwość, umiejętność słuchania oraz umiejętność poświęcania uwagi drugiej osobie.

Zbawienny wpływ sportu

W przypadku depresji, okazuje się, że naturalnym antydepresantem jest sport, a raczej wysiłek fizyczny. W trakcie aktywności fizycznych w organizmie wydzielane są hormony szczęścia – endorfiny, odpowiedzialne za uśmierzanie bólu oraz uczucie błogostanu, a także serotonina, związana z poczuciem zadowolenia. Sporty grupowe, w którym bierze udział chory, mogą również pomóc w walce z poczuciem osamotnienia, trudnościami w kontaktach interpersonalnych oraz uczuciu izolacji, bądź odtrącenia.

Depresja leczenie

W zależności od samego pacjenta, rodzaju schorzenia, jego intensywności, stosuje się najczęściej psychoterapię, bądź terapię farmakologiczną. Często, przynajmniej na pewnych etapach leczenia, obie te terapie występują jednocześnie. Terapia za pomocą leków okazuje się być skuteczna przede wszystkim w przypadku depresji endogennej. W sytuacji, gdy pacjent cierpi na egzogenną odmianę tej choroby, częstszym rodzaje terapii są spotkania z psychoterapeutą.