Zakup mieszkania w pigułce

Rynek nieruchomości ma się świetnie i widać to zarówno po ilości inwestycje na terenie naszego kraju, jak i po zainteresowaniu zakupem poszczególnych mieszkań. Jak wygląda zakup mieszkania w praktyce? Jak się za to zabrać? Gdzie kupować? Na co zwracać uwagę? Sprawdzamy!

Jak się zabrać za zakup mieszkania?

No właśnie, jak zabrać się za zakup mieszkania? Od czego w ogóle powinniśmy zacząć? Przeglądać oferty mieszkaniowe, czy może jest coś ważniejszego, od czego powinniśmy zacząć? Prawdę mówiąc, gdy zdecydujemy się kupić mieszkanie warszawa bemowo, najpierw powinniśmy ustalić, na co dokładnie nas stać. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy przeanalizować swoje finanse, sprawdzić stan oszczędności oraz w razie zakupy na kredyt, sprawdzić, czy mamy dobrą zdolność kredytową. Jeśli bank da na zielone światło i zapewni nam wsparcie finansowe, możemy zabrać się za kupno.

Gdzie kupować – rynek pierwotny czy rynek wtórny?

I tutaj pojawia się kolejne pytanie – gdzie kupować? Stawiać na nowe mieszkania z rynku pierwotnego? Czy może wybrać mieszkania z rynku wtórnego, czyli z tzw. drugiej ręki? Na korzyść zakupu mieszkań z rynku pierwotnego przemawia fakt, że otrzymujemy nowe mieszkanie w świeżo postawionym budownictwie. Oznacza to, że możemy liczyć na mieszkanie bezpieczne, ciche oraz innowacyjne, czyli takie, które nie będzie wymagać dużego nakładu pracy. Owszem mieszkanie będzie w surowym stanie, ale nasze zadanie skupia się do wyboru materiałów wykończeniowych, jak również do jego aranżacji. Nie musimy obawiać się o stan techniczny, w tym np. o poszczególne instalacje, bo w nowym budownictwie wszystko jest dokładnie sprawdzone przed przekazaniem mieszkań do użytku. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku mieszkań z drugiej ręki. W tym przypadku, jeśli nie chcemy przeżyć rozczarowania, czy narazić się na dodatkowe koszty, zawsze powinniśmy sprawdzać stan danego mieszkania. W ocenie instalacji, jak również innych parametrów powinien uczestniczyć ktoś, kto się na tym zna. Tego typu mieszkania dedykowane są tym, którzy nie mają zbyt dużych wymagań, jak również tym, którzy poszukają mieszkania gotowego do zamieszkania. Osoby, które same chcą decydować o każdym aspekcie, mogą się rozczarować, bo wyszykowane mieszkanie, zwykle oznacza gruntowny remont i duże koszty. Dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, warto zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujemy, a dopiero później przejść do szukania wymarzonego mieszkania.

Na co zwracać uwagę przy wyborze mieszkania?

Wydawać by się mogło, że to, co najważniejsze, mamy już ustalone, jednak nie lada wyzwanie czeka nas również przy samym wyborze mieszkania. Aby znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, musimy wziąć pod uwagę swoje oczekiwania. Dlatego warto wcześniej się zastanowić, jaki dokładnie metraż nas interesuje, czy ilość pokoi. Nie bez znaczenia powinna być też dla nas lokalizacja. Idealnym wyborem będzie mieszkanie, które zapewni nam dobry dojazd do pracy, a dzieciom do szkoły.