Rolety z funkcją żaluzji – czy to możliwe?

Rolety zewnętrzne to znane od lat osłony okienne, które słyną głównie z zabezpieczania mieszkań przed włamywaczami. Żaluzje zaś kojarzy się z regulacją intensywności nasłonecznienia wnętrz. A gdyby tak… dało się połączyć funkcje obu tych produktów? Właściwie, dlaczego nie. Rolety z funkcją żaluzji to świetny wybór.

Produkt łączący funkcje rolety i żaluzji

Jeszcze do niedawna rolety żaluzje to były dwa zupełnie inne produkty przeznaczone do osłony okien. Co więcej, kojarzone były z urządzeniami do montażu wewnętrznego. Dziś stosuje się je również na zewnątrz. Najciekawsze jest jednak to, że producenci osłon okiennych sprytnie łączą funkcje obu tych produktów. Tym sposobem powstała roleta z funkcją żaluzji. Brzmi to bardzo ciekawie, dlatego warto poznać to nowoczesne rozwiązanie nieco bliżej.

Jak działa roleta z funkcją żaluzji?

Połączenie funkcji rolety i żaluzji daje nowoczesne i bardzo praktyczne rozwiązanie przeznaczone do osłony okien od strony zewnętrznej. Roletę tego rodzaju można zasłonić całkowicie lub odsłonić na dowolnym poziomie czy też zwinąć w całości. Istnieje również możliwość rozszczelnienia jej tak, jak w przypadku żaluzji. Dzieje się to za sprawą konstrukcji. Produkt składa się z ruchomych lameli. Dzięki temu do wnętrza wpada światło, ale i zarazem ogranicza widoczność z zewnątrz.

Dobrze dopasowana roleta z opcjami żaluzji skutecznie zaciemnia pomieszczenie. Poza też to zaciemnienie pozwala w dowolnym stopniu regulować. Tym prostym sposobem tworzy prywatność na oczekiwanym poziomie. Dzięki funkcji termoizolacji chroni pomieszczenie przed nadmiernym ogrzaniem, szczególnie w okresie upalnego lata. Z kolei zimą trzyma ciepło wewnątrz pomieszczenia i nie pozwala, aby wydostawało się z niego przez okna, co zdarza się bardzo często. Kolejna sprawa to zabezpieczenie przed włamaniem. Rolety te posiadają funkcję antywłamaniową. To oznacza, że zdecydowanie utrudniają wtargnięcie do środka. Dużym plusem tych nowoczesnych rolet jest również samo to, że gdy okna są nimi zasłonięte, trudno jest je uszkodzić. Właściwie w tej sytuacji jest to nawet niemożliwe. W związku z tym rolety sprawdzają się na parterze. Dzięki nim okna są chronione przed piłką, która nierzadko odbija się o ściany domu czy właśnie o okna. Chronione są również w wielu innych sytuacjach, także właśnie przed takim uszkodzeniem. Dlatego śmiało można stwierdzić, że rolety jak żaluzje są doskonałym rozwiązaniem do zastosowania w domach jednorodzinnych, szeregowych, mieszkaniach blokowych oraz innych budynkach. Dzięki temu, że pełnią aż tyle funkcji, przydać się mogą wielu osobom, jeśli nie każdemu.

Rolety typu żaluzja to nieco droższy produkt

Trzeba liczyć się z tym, że roleta typu żaluzja to produkt o podwyższonym standardzie i w dodatku droższy od zwykłych rolet. Cena zależy też między innymi od jakości materiałów zastosowanych w produkcji. Jeśli jednak jest tak bardzo przydatna, należy poważnie zastanowić się nad tym, czy przy wyborze warto kierować się ceną. Dobrze dopasowana roleta może służyć przez wiele lat. Jest funkcjonalna, niezniszczalna, więc czego chcieć więcej i po co wymieniać ją na inną. Taka roleta to inwestycja, która będzie przynosić korzyści w długiej perspektywie czasu.

Jeszcze do niedawna rolety z funkcją żaluzji zasadowych były totalną nowością. Wiele osób nie miało pojęcia o ich istnieniu. Dziś coraz więcej inwestorów decyduje się na ten zakup. Jak widać powyżej, nie bez powodu. Ważne jest tylko to, aby roletę tę dobrze dopasować rozmiarem. Aktualnie producenci tworzą je nawet pod zamówienie. Wystarczy tylko dobrze zmierzyć okno. To będzie miało wpływ na poprawność jej działania. Zresztą podobnie jak montaż. Co prawda istnieje tu możliwość bezinwazyjnego montażu, ale należy przeprowadzić go profesjonalnie i dokładnie. W przeciwnym razie roleta może się ocierać, zatrzymywać, a w konsekwencji tego nawet uszkodzić. A byłoby szkoda, bo tak funkcjonalne urządzenie mogłoby dobrze służyć przez wiele lat i cieszyć oko właścicieli. Taka roleta to nie tylko funkcjonalny produkt to też ozdoba budynku.