Porady prawnika za pośrednictwem Internetu – czy jest to dobrym pomysłem?

Szczególnie ludzie młodzi, bardzo lubią korzystać z wielu innowacyjnych rozwiązań, niegdyś innowacją była telewizja, później internat, a obecnie wykorzystywanie tego drugiego w większości aspektów codziennego życia człowieka. Za pośrednictwem sieci dokonujemy płatności, rezerwujemy bilety na wakacje, umawiamy się do lekarza, a nawet korzystamy z porad adwokackich. Czy pomoc prawna online to jednak dobre rozwiązanie, kiedy mimo powszechności Internetu, traktujemy go z ograniczonym zaufaniem?

Jak często pokazuje życie, niekiedy spotykają nas sytuacje, których w ogóle się nie spodziewamy. Wystarczy naprawdę niewiele, aby przy małej ingerencji z naszej strony, popaść w jakikolwiek konflikt z prawem – problemy podatkowe, wykroczenia, czy różnego rodzaju niedopełnienia obowiązków. Są to okoliczności, kiedy niezbędne stają się dla nas porady adwokackie, aby specjalista z dziedziny prawa, mógł poprowadzić nas do rozwiązania naszej sprawy i wyeliminowania trapiącego nas problemu. Najczęściej udajemy się na rozmowę z własnym prawnikiem, bądź podejmujemy się zadania, mającego na celu odnalezienie właściwego. Alternatywą okazuje się też być pomoc prawna online. Czy jest to jednak wyjście, które powinno znaleźć nasze uznanie?

Plusy i minusy tego rozwiązania

Chociaż sprawy prawne, jawią się jako bardzo poważne gdyż od ich przebiegu często zależy nasz los, często szukamy w związku z nim rozwiązań, które pozwolą nam przy minimalnym nakładzie zaangażowania i czasu wyjść z danej sytuacji. Takie właśnie są porady prawne online, dzięki którym w ogóle nie wychodząc z domu, z poziomu własnego smartfona, laptopa lub innego urządzenia z dostępem do Internetu, możemy skontaktować się z prawnikiem.

Jeżeli jesteśmy ludźmi, którzy nie mają zbyt wiele czasu, a dodatkowo musimy łączyć wiele obowiązków, taka mobilna forma kontaktu z pewnością będzie jawiła się dla nas, jako bardzo atrakcyjne rozwiązanie. Czy jest to jednak doskonała opcja pod każdym względem?

Niestety, idealnych rozwiązań nie ma. Jeżeli chodzi o ceny, nie zawsze są to darmowe porady prawne, a właściwie w tej formie, nie spotyka się ich prawie w ogóle. Decydując się na pomoc adwokata przez Internet, tak naprawdę musimy liczyć się z dość wysokim kosztem. Co więcej, będzie to wydatek bardzo porównywalny z tym, jaki czekałby nas podczas osobistej wizyty u specjalisty z dziedziny prawa.

Jak to wygląda?

Oczywiście, możemy spróbować poszukać odpowiedzi na nurtujące nas pytanie, poprzez skorzystanie z for branżowych, gdzie zaznajomieni z tematem użytkownicy, pomogą nam rozwiązać nasz problem, natomiast nigdy nie mamy pewności, że będzie to pomoc rzetelna. Koniec końców, do Internetu dostęp może mieć każdy, zatem też każdy może wcielić się w rolę prawnika i udzielać nie do końca fachowych rad.

Jeżeli zależy nam na profesjonalizmie, musimy odnaleźć kancelarie prawne, które oferują porady prawnika, za pośrednictwem sieci. Na tym jednak nie koniec. Musimy być świadomi pewnego niebezpieczeństwa, ponieważ wiadomo, że w sieci zawsze roi się od oszustów. W związku z tym, upewnijmy się, czy dana kancelaria w ogóle istnieje i czy przyjmuje na co dzień prawdziwych klientów.

Kiedy tę kwestię mamy już za sobą, kolejno skontaktujmy się z odpowiednią osobą i opiszmy jej swój problem w bardzo szczegółowy sposób. Precyzja naszej wypowiedzi jest tutaj bardzo istotna. Bez względu na to, czy będą to porady rozwodowe, czy też jakiekolwiek inne, adwokat musi dowiedzieć się wszystkiego na temat naszej sprawy.