Kłódka do roweru – jak go zabezpieczyć?

Na polskich drogach z każdym rokiem przybywa rowerzystów. Powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, a regularnie organizowane zawody rowerowe ściągają na linię mety tysiące zapaleńców tego sportu. Wciąż nie brakuje jednak tych, którzy chcą się wzbogacić na kradzieży rowerów. Zarówno Ci profesjonalni, jak i amatorscy rowerzyści muszą więc zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swojego jednośladu. Pomóc w tym może specjalna kłódka z szyfrem. Jak wybrać jej odpowiedni model?

Rodzaje kłódek do roweru

Na rynku dostępnych jest kilkanaście różnych modeli kłódek i zabezpieczeń do rowerów. Do najpopularniejszych należą wszelkiego rodzaju zapięcia i linki, które zabezpieczane są specjalnymi kłódkami szyfrowymi. To jednocześnie najprostszy system zabezpieczenia, który idealnie sprawdzi się, kiedy wartość naszego roweru nie jest ogromna.

Jeśli jednak nasz jednoślad jest mocno doinwestowany, a jego wartość osiąga cenę dobrego samochodu, należy zadbać o solidniejsze zabezpieczenie. Idealnie sprawdzą się tutaj wzmacniane łańcuchy, składane zapięcia lub dedykowane dla rowerów zabezpieczenia nazywane U Lock.

Jaka kłódka sprawdzi się najlepiej?

Szukając odpowiedniego zabezpieczenia dla naszego roweru warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Pierwszym z nich jest grubość i wytrzymałość materiału – jeśli chcemy, by nasz rower był bezpieczny, warto zdecydować się na solidnie wykonany łańcuch z metalu, który będzie trudny do przecięcia. Zastosowanie zwykłej linki nie będzie większym wyzwaniem dla żadnego złodzieja.

Drugą ważną kwestią jest samo zapięcie i sposób jego otwarcia. Używanie zwykłych stykowych zapięć jest dobrym pomysłem, kiedy zostawiamy swój rower na krótką chwilę lub w miarę bezpiecznym miejscu. Kiedy chcemy mieć gwarancję, że dane zabezpieczenie jest skuteczne, należy zastosować dodatkową formę ochrony w postaci kłódki na szyfr.

Kłódka szyfrowa – cena

Koszty zabezpieczenia do roweru mogą być różne. Ceny wahają się od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset, a na jej końcowy rezultat wpływają dwa czynniki: cena zabezpieczenia i cena kłódki na szyfr. I tak najtańsze rozwiązania kosztują około 80 zł, natomiast najdroższe blisko 400 zł.

Nie warto decydować się na tanie zabezpieczenie, kiedy wartość naszego roweru jest wysoka. Są one co prawda skuteczne, ale nie dają 100 % gwarancji ochrony. Inaczej jest w przypadku droższych zapięć, które wykonane są z odpowiedniej grubości metalu, a także zabezpieczone specjalną kłódką na szyfr. Jej kilkucyfrowy kod jest trudny do złamania, co utrudnia dostanie się do roweru.

Kłódka do roweru – gdzie kupić?

Firm zajmujących się dostarczaniem zabezpieczeń dla rowerów jest w Polsce kilkanaście. Przy wyborze odpowiedniej należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • opinie klientów,
  • obecność na rynku (im dłużej tym lepiej),
  • doświadczenie,
  • zakres cenowy,
  • szerokość wyboru asortymentu.

Specjalne zabezpieczenia i kłódki z szyfrem bez trudu można znaleźć w specjalnych sklepach rowerowych, marketach z narzędziami, ale przede wszystkim w internecie. Przykładem sklepu online zajmującego się sprzedażą wysokiej jakości zabezpieczeń jest dobre-zamki.pl. Firma, która od lat dostarcza na rynek wysokiej jakości zamki, kłódki z szyfrem, a także wszelkiego rodzaju zabezpieczenia.

Pamiętaj, że chwila nieuwagi i Twój rower może zostać skradziony – każdego dnia, ginie ich w Polsce kilkadziesiąt. Żeby odpowiednio zabezpieczyć się przed tym wystarczy zaopatrzyć się w specjalne zabezpieczenie z kłódką szyfrową.