Jak przewozić rowery samochodem?

Podróżowanie samochodem jest dość popularne w dzisiejszych czasach. Jeżeli często wybieramy się na wycieczki z rodziną czy znajomymi podczas, których chcemy spędzić czas aktywnie, wówczas dobrym rozwiązaniem są wycieczki rowerowe. Jaki bagażnik rowerowy wybrać? Czy dachowy będzie dobrym rozwiązaniem i dlaczego?

Bagażnik na dachu

Bagażnik dachowy na rowery to zdecydowanie jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kierowców. Dlaczego? Takie uchwyty rowerowe nie są drogie, co więcej są dosyć wygodne i praktyczne w montażu. Oczywiście w tym wypadku dużo zależy od tego, jaki model samochodu posiadamy, a także jaki mamy budżet na takie zakupy. Prawda jest taka, że im droższy bagażnik wybierzemy, tym lepiej, bo będzie lepszej jakości. Niestety w przypadku takich zakupów cena idzie w parze z jakością. Tak, więc bagażnik dachowy na rowery znanej i renomowanej firmy typu thule będzie dużo lepszą opcją, niż model od nieznanego producenta z marketu czy aukcji internetowej. Wiadomo, że nie trzeba od razu wybierać spośród najdroższym uchwytów, niemniej jednak nie sugerujmy się tylko i wyłącznie ich ceną.

Czemu bagażnik dachowy to dobre rozwiązanie?

Po pierwsze bagażniki dachowe na rowery są bardzo proste w montażu, szczególnie w przypadku aut, które posiadają relingi. Wtedy wystarczy zamontować specjalne belki, aluminiowe albo stalowe, a następnie bagażnik. W innym wypadku będziemy zmuszeni do zakupu całego systemu bazowego, czyli belki i elementy łączące je z nadwoziem, a także zestaw dopasowujący. Ponieważ rynek akcesoriów samochodowych jest bogaty, będziemy mogli znaleźć uchwyty dachowe do różnego rodzaju pojazdów. Te najtańsze będą pasować do najpopularniejszych modeli samochodów. Zwróćmy uwagę także na gwarancję, tani bagażnik dachowy na rowery, z pewnością będzie posiadał roczną gwarancję, droższe, lepszej jakości uchwyty – często nawet do 5 lat.

Na dachu samochodu możemy przewozić maksymalnie do 6 rowerów, czyli całkiem sporo. Wcześniej należy sprawdzić nośność dachu, a także jego rozmiar, to dwa podstawowe ograniczenia, które należy wziąć pod uwagę podczas robienia takich zakupów. Montaż bagażników dachowych na rowery nie jest skomplikowany, czynność taka zazwyczaj zajmuje nie więcej, niż pół godziny, choć dużo zależy od tego, jaki model bagażnika wybierzemy. Niestety najtańsze uchwyty będą wymagały od nas poświęcenia większej ilości czasu. Bagażnik dachowy na rowery składa się z szyn, na które wkłada się rower, dodatkowo koła są przymocowywane za pomocą taśm albo pasów. Wybierając bagażnik dobrej jakości, wykonany z wytrzymałych materiałów o nowoczesnej konstrukcji, możemy być pewni, że przewożenie rowerów będzie bezpieczne, a nasz samochód nie ulegnie zniszczeniu. Dobrze sprawdzą się bagażniki cenionych marek typu Thule, które są nowoczesne i komfortowe w użytkowaniu.