Dentofobia – czym jest i jak sobie z nią radzić?

Dentofobia to paniczny, paraliżujący strach przed wizytą u dentysty. Niestety nikt nie jest w stanie zrozumieć, jak silny jest to stres dopóki sami go nie doświadczy. To problem, który dotyka wiele osób na całym świecie i to bez względu na wiek. Osoby, które borykają się z tym zaburzeniem niezwykle rzadko odwiedzają dentystę, co może skutkować tym, że ich zęby nie są w najlepszym stanie. Jak się przełamać i pójść do dentysty? Czy leczenie zębów w znieczuleniu ogólny to jedyne rozwiązanie?

Czym  jest spowodowana dentofobia?

Dentofobia rozwija się jeszcze w okresie dziecięcym. Najczęściej po prostu w dzieciństwie osoba cierpiąca na dentofobię doświadczyła bardzo neagtywnych przeżyć ze strony stomatologa. Może być to na przykład leczenie próchnicy bez podania znieczulenia, niekiedy też dorośli straszą dzieci wizytą u dentysty, co może spowodować traumę w przyszłości. Powodów jest wiele, niemniej jednak zazwyczaj chodzi o negatywne, przykre doświadczenia z przeszłości. 

Jak sobie radzić w tej sytuacji?

Trudno wytłumaczyć osobie cierpiącej na dentofobię, że wizyta u dentysty wcale nie musi być bolesna i traumatyczna. Jeśli strach jest paraliżujący, jednym rozwiązaniem może okazać się leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym. To dobra opcja, gdyż w tym wypadku podawana jest narkoza i pacjent nie jest świadomy podczas zabiegu. Oczywiście do zabiegu należy się dobrze przygotować, lekarz powinien dać nam zalecenia, jak to zrobić. Poza tym warto wybrać dobrego dentystę i sprawdzić wcześniej, jakie kompetencje ma lekarz anestezjolog, który będzie nas usypiał.