Co pić, żeby być zdrowym?

Bez jedzenia można wytrzymać kilka tygodni, bez wody zaledwie 3 dni. Woda to źródło życia, energii, coś bez czego nie potrafimy funkcjonować. Chociaż woda powinna być podstawowym źródeł gaszenia pragnienia, to obecnie wybór napojów jest duży i niestety zazwyczaj wybieramy niezdrowe napoje słodzone.

Zielona herbata na zdrowie

Zielona herbata jest znana i ceniona od wieków. To napar, który ma wiele właściwości prozdrowotnych, co zostało udowodnione w wielu badaniach naukowych. Zalety zielonej herbaty można wymieniać bez końca. Działa przeciwzapalnie, wspomaga przemianę materii, wspomaga odchudzanie, warto ją pić również w przypadku napięcia, stresu, ma właściwości hamujące rozwój bakterii w układzie pokarmowym. Zielona herbata parzona krótko będzie pobudzać, zadziała tak samo, jak kofeina, natomiast parzona dłużej pomoże się zrelaksować i odprężyć. Oczywiście bardzo ważną kwestią jest odpowiedni sposób parzenia herbaty, co zależy również od jej odmiany. Najważniejszą zasadą o jakiej musimy wiedzieć jest to, że nie możemy zalewać jej wrzątkiem, gdyż straci wszystkie właściwości prozdrowotne.

Napoje z zielonej herbaty

Na rynku jest dostępnych wiele napojów o smaku zielonej herbaty, nie mniej jednak większość z nich ma niewiele wspólnego z dorocznym naparem.  Warto wybierać naturalne napoje typu Soti natural, które są wolne od barwników, aromatów, konserwantów i cukrów, w składzie mają wyłącznie wodę oraz zieloną herbatę i to taką najwyższej jakości o nazwie gyokuro. Oferta biedronki przewiduje jak na razie sprzedaż trzech smaków – do wyboru będzie klasyczna zielona herbata sencha zaparzona przy użyciu liści oraz wody, biała herbata z jaśminem, która ma w składzie jedynie naturalne składniki (biała herbata, jaśmin oraz woda)  a także rooibos – herbatka czerwona zaparzona z czerwonokrzewu. To zdrowe napoje wykonane z wysokiej jakości herbaty japońskiej. Sklep Biedronka to nie jedyny dyskont spożywczy, który ma  w ofercie Soti, można znaleźć je również na przykład w Rossmannie albo kupić w sklepie online.

Woda – najlepszy sposób na nawodnienie organizmu

Woda to podstawa i warto ją mieć pod ręką każdego dnia. Nawet mały niedobór wody powoduje zmniejszenie wydolności fizycznej. Brak wody w organizmie doprowadza do tego, że zmniejsza się ilość moczu a wraz z nim ilość usuwanych z organizmu toksyn. Szacuje się, że dzienna dawka spożycia wody to 1,5 do 2 litrów. Oczywiście w przypadku aktywności fizycznej czy dużych upałów powinniśmy pić jej więcej. Jeżeli chodzi o rodzaj wody, to najlepiej wybierać źródlane albo mineralne. Nie warto zastępować jej napojami gazowanymi czy sokami.

Soki

Soki mogą dostarczać witamin i składników mineralnych, nie mniej jednak trzeba wiedzieć, które wybrać. Chociaż półki sklepowe uginają się pod ciężarem różnego rodzaju soków, to niestety większość z nich to zwykłe napoje zawierające dużo cukrów prostych i niepotrzebnej chemii, która ma negatywne działanie na nasz organizm. Jeżeli chcemy pić zdrowe soki, wybierajmy takie, które są niepasteryzowane, naturalne mętne, przecierowe. One zawierają najwięcej witamin oraz błonnika. Soki niepasteryzowane to gwarancja świeżości.