Borelioza zagrożeniem dla ciężarnych

Zagrożenia jakie niesie za sobą zakażenia boreliozą znane są już niemal całej populacji ludzkiej. Wraz z nadejściem wiosny wzmagane są kampanie informacyjne dotyczące zabezpieczeń przed bezpośrednim kontaktem z kleszczami. Szczególnie ważne jest by bezpieczne były osoby najbardziej narażone na skutki ukłucia kleszcza. Do grupy tych osób należą między innymi kobiety w ciąży. Co należy wiedzieć, kiedy dopadnie nas borelioza? 

Borelioza u ciężarnych 

W przebiegu badań nad ciężarnymi zakażonymi boreliozą, nie do końca zbadany jest wpływ bakterii na płód. Wbrew powszechnej opinii nie wiadomo także do końca, czy borelioza faktycznie wpływa na poronienia, przedwczesny poród czy też wady genetyczne płodu. Szczegółowe badania na boreliozę śląsk były przeprowadzane w latach 80tych zeszłego wieku. Wnioski jakie wtedy skonstruowano pokazały, że istnieje jedynie zwiększone ryzyko poronienia, jednak nie ma bezpośredniej kozacji tego zjawiska. Za pewnik możemy jednak wziąć fakt, że w razie braku interwencji medykamentami, bezpośrednio po zakażenia, mocno wzrasta ryzyko powikłań ciążowych. Bakterie wywołujące boreliozę to tak zwane krętki. Nalezą one do rodziny bakteri Barelli. Same krętki nie mają bezpośredniego wpływu na płód. Niestety nie jest wiadomo jak na dziecko mogą wpływać inne bakterie z tej rodziny. Specjaliści stoją na stanowisku, że odpowiednie leczenie wdrożone zaraz po zakażeniu daje wysokie szanse na całkowite wyleczenie dla ciężarnej i pewne zdrowie dla dziecka. 

Jak unikać zarażenia? 

Jedyna i na ten moment najlepszą profilaktyką chroniącą przed zarażeniami boreliozą jest unikanie kontaktu z kleszczem. Niestety nie zawsze jest to proste. Kobiety ciężarne powinny zrezygnować ze spacerów leśnymi ścieżkami lub porośniętymi wysokimi krzewami i trawami. Gdy kontakt z naturą jest konieczny, warto założyć długie spodnie, bluzkę z długim rękawem, wysokie skarpetki oraz okrycie głowy. Zlokalizowanie potencjalnego szkodnika ułatwią ubrania w jasnym kolorze. Kobiety posiadające długie włosy powinny bezwzględnie związać je w koński ogon lub upiąć koka. Jeżeli tylko pojawi się okazja odpoczynku, unikaj takich miejsc jak ziemia czy bliska okolica skał. W apteczce kobiety w ciąży nie może zabraknąć sprayu na komary, który równie skutecznie odstrasza kleszcze. Po każdym spacerze najważniejsze jest dokładne obejrzenie całego ciała. W sytuacji, gdy znajdziesz na swojej skórze jakiegoś intruza, skutecznie usuń go pęsetą, zanim jeszcze cały napełni się krwią. Nie warto jednak wpadać w panikę. Nie wszystkie kleszcze są nosicielami chorób. Poza tym badania na boreliozę Śląsk wykazały, że kleszcze przenoszą zakażenie do organizmu swojej ofiary dopiero po 36 – 48 godzin od ukąszenia. Gdy uda się kleszcza usunąć należy go pozostawić do dalszych badań. Stacje sanitarno-epidemiologiczne umożliwiają przywiezienie szkodnika i przekazania do badania pod kontem zakażeń. Podczas usuwania, nie powinno się zgniatać kleszcza ani niczym smarować. Wszelkie substancje mogą spowodować, Ze kleszcz zacznie stanowczo szybciej uwalniać toksyczne bakterie.