Bejca do drewna – pokoloruj swoje otoczenie

Bejca do drewna – to nie tylko kolory drewna

Bejca to nie tylko kolory drewna, takie jak: kasztan, czereśnia, jesion, oliwka ,orzech, dąb, buk, sosna, pomarańcz, mahoń, palisander czyli kolory można powiedzieć naturalne bądź zbliżone do naturalnych. Styliści mogą wybierać w dodatkowej palecie barw: do wyboru są różne odcienie zieleni, błękitu, Popielu, niebieskiego, także grafit. biały, czarny, czerwony, róż. Jeżeli chodzi o kolor czarny można wybierać różne głębie.

Bejca do drewna – efektowny, naturalny wygląd plus fantazja

Bejca ma ta podstawową cechę ze po jej nałożeniu nadal widać zarys słoi, czyli naturalną fakturę drewna. Oznacza to że nawet gdy wybierzemy kolor nie należący do naturalnej palety kolorów różnych rodzajów drewna, to i tak pozostaje mocna nuta naturalnego charakteru materiału z którego zbudowany jest dany mebel czy inny obiekt. No i mamy ogromne możliwości kreacji aury, zarówno w pomieszczeniach jak i na otwartym terenie – właśnie dzięki bardzo szerokiej palecie kolorów – drewnopochodnych i pozostałych.

Każdy może dopasować kolory chociażby mebli, ale tez i elementów takich jak boazerie, schody, poręcze – do swoich upodobań estetycznych i wizji swojej przestrzeni.

Kolorowa bejca – duża siła oddziaływania estetycznego

Kolor ma ogromny wpływ na charakter i atmosferę danego miejsca. Dlatego tak duża gama kolorów bejcy do drewna oznacza szeroki wachlarz możliwości kreacji estetyki danej przestrzeni. Wszędzie tam gdzie mamy drewniane sprzęty: meble, ale też i lampy, karnisze – możemy według własnego gustu dobrać kolor bejcy.

Stare meble – jak nowe

Bejcowanie może jednocześnie stać się częścią procesu renowacji mebli drewnianych. Po usunięciu przy pomocy szlifierki warstwy dotychczasowej farby, brudu, zatłuszczenia wyłania się czyste, piękne drewno. Po oczyszczeniu takiej zeszlifowanej powierzchni z pyłu można nanieść bejcę w wybranym kolorze, dzięki czemu meble zyskują zupełnie świeży, nowy wygląd i charakter. Na przykład przy użyciu jasnego odcienia jakiegoś koloru, np.: zielonego, meble mogą zyskać na lekkości. Bardzo ładny efekt powinny dawać kolory pastelowe, wydaje się że bejca jest dla nich stworzona. Po nałożeniu delikatnego koloru widoczne słoje nadają naturalny i ciepły charakter.

Kolory bejcy do drewna wewnątrz i na zewnątrz

Bejca do drewna może być używana do przedmiotów wyposażenia wnętrz lub do elementów znajdujących się na zewnątrz. Na rynku są dostępne rodzaje bejcy dostosowane do rodzaju warunków atmosferycznych. Elementy zewnętrzne – czyli na przykład: elewacje budynków, urządzenia na placach zabaw dla dzieci (np.: huśtawki), okna, tarasy, schody zewnętrzne – to wszystko można a nawet należy impregnować bejcą która zarazem nada tym elementom żądany kolor.

Estetyka i ochrona

Bejca do drewna to zawiesina barwnika wraz z substancją ochronną w rozpuszczalniku lub wodzie. Czasem bejca to tylko barwnik a impregnat jest osobnym produktem. Jednak często bejca łączy w sobie dwie funkcje – barwienie drewna i jego ochronę. Wnikając w głąb powierzchni zabezpiecza drewno przez zgniciem.

Jak bejcować

Po wyborze koloru bejcy należy przygotować obiekt kótry będzie bejcowany. Załóżmy że są to meble drewniane. Dziesięcioletnie, zużyte, porysowane, odrapane. Sama bryła jeszcze całkiem aktualne, ale stan powierzchni bardzo zły. Najważniejsze jest to że są to meble drewniane. Czyścimy z tłuszczu, szlifujemy, uzupełniamy ubytki, po tym odpylamy. Materiał gotowy jest do nałożenia bejcy – czyli bejcowania.

Bejcujemy równomiernie nakładając specyfik. W zależności od efektu możemy nałożyć więcej niż jedna warstwa. Po nałożeniu pierwszej warstwy odczekujemy kilka godzin. Nie bejcujemy jak jest zimno.